is_реклам:

пошук, категорії та ін. показати ▼

Математики проти фізиків

Математики проти фізиків
автор опубліковано

Фізикою можна «зацікавити маси», а математикою – довести до смертельної туги. Якщо фізик пише, наприклад, про чорні дірки, то в уявленні «маси» постає картина, як якась чорна дірка поглинає зірку, і народ вже схвильований цією фантазією або навіть наляканий. Якби ж математика попросили описати феномен чорної дірки, то йому прийшлось би застосувати складні тензорні рівняння. При згадці про тензорні рівняння «маса» починає позіхати. Ця реакція «маси» дуже ображає математиків, тим більше, що фізика ні за що не могла б розвитися без математики.

Якщо б не французький математик Анрі Пуанкаре (1854–1912), Ейнштейну ніколи б не вдалось сформулювати найважливіше і найвідоміше в історії людства рівняння $$E=mc^2$$. Другий приклад, наробивши за останній час стільки шуму в фізиці, так звана теорія хаосу. Без Бенуа Мандельброта, знову ж таки, французького математика, фізикам ніколи б не прийшло в голову використовувати поняття хаосу для опису поведінки об’єктів у Всесвіті. Мало хто знає, що хоч Пуанкаре першим відкрив хаос, але Мандельброт розробив математичні основи його теорії. Більшість знає його лиш як винахідника так званих фракталів, сильно діючої на уяву геометричної моделі реального світу. Мандельброт знайшов те, що залишалось непомітним в геометрії світу, і зумів описати це простими алгоритмами. Так званий жук Мандельброта, найвідоміший із його фракталів, виглядає як справжнісінький жук. Якщо на нього подивитися через лупу, ми знайдемо на його краях маленьких жучків, на яких, в свою чергу, якщо на них поглянути через мікроскоп, ми помітимо ще більше дрібних жучків. Але Мандельброт вигадав свої алгоритми зовсім не для того, аби люди могли дивитись на все менших і менших жуків.

Фрактали, перш за все, демонструють теорію хаосу, що описує фізичні системи, рух яких різко змінюється під дією навіть мінімального збурення зовні. Яке, до того ж, абсолютно неможливо передбачити. Хаос у Всесвіті і житті – постійний стан, а порядок – тимчасовий стан. Тому, можна сказати, що поляки більшою мірою живуть у відповідності з законами фізики, а німці зі своїм правилом «Ordnung muss sein» регулярно порушують їх. Поляки живуть за другим законом термодинаміки. Закон цей говорить, що ентропія, або безлад, постійно збільшується. Німці не хочуть миритися з цим, і своїм нав'язаним всім порядком (Ordnung) стараються протистояти безладу.

Комфортніше жити в країні, де все відрегульовано, але душевніше в країні, де діє закон збільшення ентропії. Заздрість математиків фізикам має своє обґрунтування. І тут річ йде зовсім не про Нобелівську премію, яка математикам не присуджується (у математиків є менш відома, але своя премія, так звана Філдсовська медаль).

Якщо щось і задіває математиків, так це, швидше нахабність фізиків і постійне відкидання математики на другий план. Тут на пам’ять приходить, здається, правдивий анекдот, який з задоволенням розкажуть математики, особливо коли вип’ють. В свій час Готфрід Вільгельм Лейбніц (1646–1716), видатний німецький математик, винахідник бінарної (нуль-один) системи, на основі якої функціонує комп’ютер, був присутній на науковому зібранні фізиків. Підводячи підсумки дискусії, один молодий самовпевнений фізик досяг межі терпіння Лейбніца, заявивши, що фізика, мовляв, повністю замінила математику, що якщо світ і відстав би без математики, то вього лиш на тиждень, тому що фізики і так би до всього дійшли своїм розумом. В цей момент Лейбніца просто прорвало, він попросив слова і сказав: «Істинно, істинно говорите, колего. Світ без математиків відстав би тільки на тиждень. Але на той тиждень, за який Бог створив світ».

Уривок з книжки "188 днів і ночей" Януша Вишневського і Малгожати Домагалік

схоже за тегами

Коментарів 2

  1. Фізики думають – математика це описує. Дуже цікава теорія ймовірності і статистика – як наука, а не як бізнес. Це не афішовані науки, бо окрім складності математичної в них ще й описи механізмів більш буденних ніж чорні зірки.

    • Ангелина пише:

      Може і так. Особисто я ненавиджу і теорію імовірності і статистику. Вони для мене надто теоретичні.

Залишити коментар:

UA TOP Bloggers